Olympic Medalists

NYAC athletes have won 271 Olympic medals: 151 gold, 54 silver and 66 bronze. The NYAC has sent athletes to every modern summer Olympic Games, with the exception of the US-boycotted Moscow Games of 1980.

Rio De Janeiro, 2016

Gold medals

  • Michelle Carter: Track and Field (Shot Put)
  • Natasha Hastings: Track and Field (4x400m Relay)
  • Jimmy Feigen: Swimming (4x100m Freestyle Relay)
  • Katie Meili: Swimming (4x100m Medley Relay)
  • David Plummer: Swimming (4x100m Medley Relay)
  • Eleanor Logan: Rowing (Women's Eight)
  • Meghan Musnicki: Rowing (Women's Eight)
  • Amanda Polk: Rowing (Women's Eight)
  • Katelin Snyder: Rowing (Women's Eight)
  • Kerry Simmonds: Rowing (Women's Eight)
  • Kayla Harrison: Judo
  • Gwen Jorgensen: Triathlon
  • KK Clark, Kami Craig, Kaleigh GIlchrist, Ashleigh Johnson, Courtney Mathewson, Kiley Neushul, Melissa Seidemann, Maggie Steffens: Water Polo

Silver medal

  • Travis Stevens: Judo

Bronze medals

  • David Plummer: Swimming (100m Backstroke)
  • Katie Meili: Swimming (100m Breaststroke)

London, 2012

Gold medals

  • Kayla Harrison: Judo
  • Erin Cafaro, Caroline Lind, Caryn Davies, Taylor Ritzel: Rowing (Women's Eight)
  • Tyler McGill: Swimming (4x100m Medley Relay)
  • Betsey Armstrong, Courtney Mathewson, Heather Petri, Kelly Rulon, Jessica Steffens, Lauren Wenger: Water Polo

Bronze medals

  • Reese Hoffa: Track and Field (Shot Put)
  • Courtney Hurley, Kelley Hurley, Maya Lawrence: Fencing
  • Megan Kalmoe: Rowing (Quadruple Sculls)

Beijing, 2008

Gold medals

  • Anna Mickelson Cummins: Rowing (Women's Eight)

Silver medal

  • Lauren Wenger, Moriah Van Norman, Natalie Golda, Heather Petri, Merrill Moses, Jesse Smith, Layne Beubien, Tony Azevedo, Adam Wright, Rick Merlo: Water Polo

Bronze medals

  • Ronda Rousey: Judo
  • Bryan Volpenhein, Marcus McElheney, Beau Hoopman, Wyatt Allen: Rowing (Men's Eight)

Athens, 2004

Athens, 2004

Gold medals

  • Peter Cipollone, Christian Ahrens, Jason Read, Wyatt Allen, Bryan Volpenhein: Rowing (Men's Eight)

Silver medal

  • Blaine Wilson: Gymnastics

Bronze medals

  • Jimmy Pedro: Judo
  • Heather Moody, Nicolle Payne, Robin Beauregard, Natalie Golda: Water Polo

Atlanta, 1996

Silver medal

  • Lance Deal: Hammer Throw

Bronze medals

  • Bruce Baumgartner: Freestyle Wrestling (Super Heavyweight)
  • Jimmy Pedro: Judo

Barcelona, 1992

Gold medals

  • Bruce Baumgartner: Freestyle Wrestling (Super Heavyweight)

Silver medal

  • Jason Morris: Judo

Bronze medals

  • Joseph Greene: Long Jump

Seoul, 1988

Silver medal

  • Bruce Baumgartner: Freestyle Wrestling (Super Heavyweight)

Los Angeles, 1984

Gold medals

  • Tim Daggett: Gymnastics (Team)
  • Bobby Weaver: Freestyle Wrestling (Light Flyweight)
  • Bruce Baumgartner: Freestyle Wrestling (Super Heavyweight)

Silver medal

  • Mike Tully: Pole Vault
  • Gary Figueroa: Water Polo

Bronze medals

  • Tim Daggett: Gymnastics (Pommel Horse)
  • Kevin Still: Rowing (Pair-Oared Shell With Coxswain)

Montreal, 1976

Bronze medals

  • Peter Korman: Gymnastics (Floor Exercises)
  • Stan Dziedzic: Freestyle Wrestling (Welterweight)

Munich, 1972

Silver medal

  • Jay Silvester: Discus Throw

Mexico City, 1968

Gold medals

  • Al Oerter: Discus Throw

Bronze medals

  • Tom Farrell: 800m

Tokyo, 1964

Gold medals

  • Al Oerter: Discus Throw

Silver medals

  • Frank Gorman: Springboard Diving

Rome, 1960

Gold medals

  • Doug Blubaugh: Freestyle Wrestling (Welterweight)
  • Al Oerter: Discus Throw

Melbourne, 1956

Gold medals

  • Robert Clotworthy: Springboard Diving
  • Thomas Courtney: 800m, 4x400m Relay
  • Al Oerter: Discus Throw

Helsinki, 1952

Gold medals

  • Horace Ashenfelter: 3000m Steeplechase
  • Charles Moore: 400m Hurdles
  • Lindy Remigino: 100m, 4x100m Relay

Silver medals

  • Charles Moore: 4x400m Relay

Bronze medals

  • James Fuchs: Shot Put
  • Robert Clotworthy: Springboard Diving

London, 1948

Gold medals

  • Ray Lumpp: Basketball

Bronze medals

  • James Fuchs: Shot Put
  • Leland Merrill: Freestyle Wrestling (Welterweight)
  • James Flynn: Fencing (Sabre Team)

Berlin, 1936

Silver medals

  • Eddie O'Brien: 4x400m Relay

Bronze medals

  • Daniel Barrow: Rowing (Single Scull)

Los Angeles, 1932

Gold medals

  • John Anderson: Discus Throw
  • Leo Sexton: Shot Put

Silver medals

  • Percy Beard: 110m Hurdles

Bronze medals

  • Peter Zaremba: Hammer Throw
  • Joseph Mccluskey: 3000m Steeplechase
  • Dernell Every: Fencing (Foil Team)
  • Frank Righeimer: Fencing (Foil Team), Fencing (Epee Team)
  • Curtis Shears: Fencing (Epee Team)
  • Richard Mayo: Modern Pentathlon

Amsterdam, 1928

Gold medals

  • Raymond Barbuti: 400m, 4x400m Relay
  • James Quinn: 4x100m Relay
  • Osvald Kapp: Freestyle Wrestling (Lightweight)
  • Edward Hamm: Long Jump
  • Alberto Zorilla: 400m Freestyle
  • George Kovac: 100m Backstroke, 4x200m Freestyle Relay

Silver medals

  • Ben Hedges: High Jump

Bronze medals

  • John Collier: 110m Hurdles

Paris, 1924

Gold medals

  • Allan Helffrich: 4x400m Relay
  • Francis Hunter: Tennis (Doubles)
  • Frank Hussey: 4x100m Relay
  • Vincent Richards: Tennis (Doubles), Tennis (Singles)
  • Jackson Scholtz: 200m
  • William Silkworth: Trap (Clay Pigeon) Shooting Team
  • William Stevenson: 4x400m Relay
  • Francis Hunter: Tennis (Doubles)

Silver medals

  • Vincent Richards: Tennis (Mixed Doubles)
  • Leroy Brown: High Jump
  • Jackson Scholtz: 100m
  • Matt Mcgrath: Hammer Throw
  • Eino Leino: Freestyle Wrestling (Welterweight)

Bronze medals

  • Herbert Vollmer: Water Polo

Antwerp, 1920

Gold medals

  • Ivan Dresser: 3000m Team Race
  • Karl Frederick: Free Pistol
  • Eino Leino: Freestyle Wrestling (Middleweight)
  • L. C. Murchison: 4x100m Relay
  • Patrick Mcdonald: 56lb Weight Throw
  • Richmond Landon: High Jump
  • Jackson Scholtz: 4x100m Relay
  • Fred Plum: Trap (Clay Pigeon) Shooting Team
  • Frank Loomis: 400m Hurdles

Silver medals

  • Joseph Pearman: 10k Walk
  • Nathan Pendleton: Freestyle Wrestling (Super Heavyweight)

Bronze medals

  • Arthur Lyon: Fencing (Foil Team)
  • Louis Balbach: Springboard Diving
  • Alfred P. Lane: Free Pistol
  • Fred Murray: 110m Hurdles

Stockholm, 1912

Gold medals

  • Platt Adams: Standing High Jump
  • Harry Babcock: Pole Vault
  • Matt McGrath: Hammer Throw
  • J. E. Meredith: 800m, 4x400m Relay
  • Charles Reidpath: 400m, 4x400m Relay
  • Alfred P. Lane: Rapid Fire Pistol, Free Pistol, Military Revolver Team (50m)
  • William Bowman: Fencing
  • Charles Billinger: Trap (Clay Pigeon) Shooting Team
  • Ralph Spotts: Trap (Clay Pigeon) Shooting Team
  • Frank Hall: Trap (Clay Pigeon) Shooting Team
  • Pat McDonald: Shot Put

Silver medals

  • Platt Adams: Standing Long Jump
  • James Wendell: 110m Hurdles
  • Pat McDonald: Shot Put (Both Hands)
  • Ben Adams: Standing High Jump

Bronze medals

  • Ben Adams: Standing Long Jump
  • C. C. Childs: Hammer Throw

London, 1908

Gold medals

  • Charles Bacon: 400m Hurdles
  • Charles Daniels: 100m Freestyle
  • Ray Ewry: Standing High Jump, Standing Long Jump
  • John Flanagan: Hammer Throw
  • Jay Gould: Jeu De Paume (Court Tennis)

Silver medals

  • Harry Hillman: 400m Hurdles
  • Matt McGrath: Hammer Throw
  • J. A. Rector: 100m

Bronze medals

  • John Eisele: 3000m Steeplechase
  • Charles Daniels: 4x200m Freestyle Relay
  • Leo "Budd" Goodwin: 4x200m Freestyle Relay

Athens, 1906

Gold medals

  • Charles Daniels: 100m Freestyle
  • Ray Ewry: Standing High Jump, Standing Long Jump
  • Paul Pilgrim: 400m, 800m

Silver medals

  • Fay Moulton: 100m

St. Louis, 1904

Gold medals

  • David Bratton: Water Polo
  • David Hesser: Water Polo
  • Charles Daniels: 200yd Relay, 220yd Freestyle, 440yd Freestyle
  • Percy Dickey: Diving - Plunge For Distance
  • Ray Ewry: Standing High Jump, Standing Long Jump, Standing Triple Jump
  • John Flanagan: Hammer Throw
  • Leo "Budd" Goodwin: 200yd Relay, Water Polo
  • Louis Handley: 200yd Relay, Water Polo
  • Harry Hillman: 400m, 200m Hurdles, 400m Hurdles
  • Marcus Hurley: 440yd Cycling, 880yd Cycling, One Mile Cycling, One-Third Mile Cycling
  • Samuel Jones: Running High Jump
  • David Munson: Four Mile Team Race
  • Arthur Newton: Four Mile Team Race
  • Paul Pilgrim: Four Mile Team Race
  • Joseph Ruddy: 4x50yd Relay (Swimming), Water Polo
  • James Steen: Water Polo
  • George Underwood: Four Mile Team Race
  • Howard Valentine: Four Mile Team Race
  • George Van Cleef: Water Polo

Silver medals

  • Edgar Adams: Plunge For Distance
  • David Munson: 1 Mile Run
  • John Dewitt: Hammer Throw
  • George Underwood: 440yd Hurdles
  • H. R. Warren: 1 Mile Handicap Swim
  • Howard Valentine: 800m Run
  • Charles Daniels: 100yds Freestyle
  • John Flanagan: 56lb Weight Throw
  • Francis Gailey: 220yds Freestyle

Bronze medals

  • Leo "Budd" Goodwin: Plunge For Distance
  • Louis Handley: 880yd Swim
  • Charles Daniels: 50yds Freestyle
  • Otto Wahle: 440 Yd Swim, 1500m Freestyle
  • James Mitchell: Hammer Throw, 56lb Weight Throw
  • Arthur Newton: 3000m Steeplechase, Marathon
  • E. J. Feuerbach: 16lb Shot Put
  • R. S. Stangland: Running Long Jump

Paris, 1900

Gold medals

  • Irving Baxter: Running High Jump, Pole Vault
  • Ray Ewry: Standing High Jump, Standing Long Jump, Standing Triple Jump
  • John Flanagan: Hammer Throw
  • Richard Sheldon: 16lb Shot Put
  • George W. Orton: 2500m Steeplechase
  • Maxwell Long: 400m
  • Alvin Kraenzlein: 60m, 100m Hurdles, 200m Hurdles, Running Long Jump

Silver medals

  • Irving Baxter: Standing Triple Jump, Standing Long Jump, Standing High Jump
  • Otto Wahle: 1000m Freestyle Swim, Obstacle Race

Bronze medals

  • Richard Sheldon: Discus Throw
  • Lewis Sheldon: Standing High Jump, Two Steps & Jump
  • Fay Moulton: 60m Run

Athens, 1896

Gold medals

  • Thomas Burke: 100m, 400m