NYAC Results

Friday, September 27th

Women
Hammer Throw
Qualifying Round

Group A
Gwen Berry

5th. 71.72m (235' 4")
Berry's throw placed her within the top 12 overall, qualifying her for the final.
Group B
Deanna Price

1st. 73.77m (242' 0")
Price achieved the automatic qualification standard and advances to the final.

Marathon
Final
Roberta Groner
6th. 2:38:44

Men
Triple Jump

Qualifying Round
Group A
Will Claye
4th. 16.97m (55' 7 3/4")
Claye advances to the final.


Saturday, September 28th

Men
Discus
Group B
Sam Mattis
6th. 63.96m (209' 10")
Mattis advances to the final.

Women
Hammer Throw
Final
Deanna Price
1st. 77.54m (254' 4")
Gwen Berry
No mark


 

Sunday, September 29th

Men
Triple Jump
Final
Will Claye
2nd. 17.74m (58' 2 1/2")

Women
20K Race Walk
Final
Rachel Seaman
34th. 1:45:40


 

Monday, September 30th

Women
Javelin
Qualifying Round
Group B
Kara Winger
4th. 62.13m (203' 10")
Winger advances to the final.


Men
Discus
Final
Sam Mattis
11th. 63.42m (208' 1")


 

Tuesday, October 1st

Men
Hammer Throw
Qualifying Round
Group A
Conor McCullough
8th. 74.88m (245' 8")
Group B
Rudy Winkler
2nd. 77.06m (249' 6")
Winkler advances to the final.

Women
Javelin
Final
Kara Winger
5th. 63.23m (207' 5")

 


WEDNESDAY, OCTOBER 2ND

Men
Decathlon
Devon Williams
100m
Heat 2
3rd. 10.84 (897 points)
Long Jump
Group A
6th. 7.36m (24' 1 3/4")
Shot Put
Group B
9th. 13.76m (45' 1 3/4") (714 points)
High Jump
Group B
12th. 1.93m (6' 4") (740 points)

Hammer Throw
Rudy Winkler
Final
11th. 75.20m (246' 9")

Women
Shot Put
Michelle Carter
Qualifying Round
Group A
2nd. 18.85m (61' 10 1/4")
Carter achieved the automatic qualification standard and advances to the final.

Heptathlon
Erica Bougard
100m Hurdles
Heat 3
3rd. 13.01 (1123 points)
High Jump
Group A
3rd. 1.86m (6' 1 1/4") (1054 points)
Shot Put
Group B
9th. 12.36m (40' 6 3/4") (685 points)
200m
Heat 3
3rd. 23.98 (991 points)

1500m
Aisha Praught-Leer
Qualifying Round
Heat 2
7th. 4:09.81

Discus
Valarie Allman
Qualifying Round
Group A
6th. 62.25m (204' 2")
Allman advances to the final.

 

Thursday, October 3rd

Men
Decathlon
Devon Williams
110m Hurdles
Heat 3
3rd. 13.91 (986 points)
Discus
Group A
3rd. 47.32m (155' 3") (815 points)
Pole Vault
Group A
Did not clear opening height (4.5m/14' 9")
Javelin
Did not start (DNS)
1500m
Did not start (DNS)

Shot Put
Joe Kovacs
Qualifying Round
Group B
4th. 20.92m (68' 7 3/4")
Kovacs achieved the automatic qualification standard and advances to the final.

Women
Triple Jump
Tori Franklin
Qualifying Round
Group B
4th. 14.23m (46' 8 1/4")
Franklin advances to the final.

Heptathlon
Erica Bougard
Long Jump
Group A
7th. 6.21m (20 4 1/2") (915 points)
Javelin
12th. 43.48m (142' 8") (734 points)
800m
Heat 2
3rd. 2:09.74 (968 points)
Bougard finishes the competition in fourth place (6470 points).

Shot Put
Michelle Carter
Final
9th. 18.41m (60' 4 3/4")


 

Friday, October 4th

Women
Discus
Valarie Allman

Final
7th. 61.82m/202' 10"


Saturday, October 5th

Men
Javelin
Michael Shuey
Qualifying Round
Group B
11th. 80.53m (264' 2")


Shot Put
Joe Kovacs
Final

1st. 22.91m (75' 2")
Kovacs set a championships record.

Women
Triple Jump
Tori Franklin
Final
9th. 14.08m (46' 2 1/2")